JERZY MAZUR
- MISTRZ SPORTU -

Mistrz Sportu, Filantrop i Ambasador Wałbrzycha...

 

Człowiek i osobistość jakich mało w dzisiejszym świecie. Radość i niegasnący uśmiech to dewiza Mistrza na życie.

Codziennie od wielu lat pokazuje, że można, jeżeli się tylko naprawdę chce. Pan Jerzy sam powtarza „urodziłem się z samochodem za Pan Brat...”. Wielokrotnie pokazując swój talent.

 

Jerzy Mazur urodził się 12.10.1950 roku.

Były kierowca rajdowy i wyścigowy. Startował w rajdach i wyścigach zarówno w samochodach osobowych w tym małym Fiatem 125 p, jak i w samochodach ciężarowych m.in. FSO Star 266 oraz Formule Ester.

Uczestniczył w najbardziej prestiżowej imprezie motosportów podczas jubileuszowej edycji X Rajdu Paryż-Dakar w 1988 roku. Jerzy Mazur dokonał, jednocześnie historycznego zwycięstwa dla Polski przekraczając, linie mety X Rajdu Paryż-Dakar samochodem
krajowej produkcji marki FSO Star 266.  W rajdzie uczestniczył bez wsparcia zespołu serwisowego,
z metalową skrzynią na pace i garścią kluczy.

 

Założyciel Teamu Rajdowego Nissan Mazur Motosport. Team stawał, wielokrotnie na podium pokonując, rywali w wyścigach i rajdach. Zespół startował specjalnie przygotowanym przez Jerzego Mazura samochodem rajdowym Nissan Micra.

 

Jerzy Mazur jest również przedsiębiorcom i właściciel salonu samochodowego marki Nissan. Społecznik i filantrop. Pan Jerzy wspiera również działalności społeczne i regionalne. Zasłużony i odznaczony przez Prezydenta miasta Wałbrzycha, tytułem „Ambasador Wałbrzycha". Założyciel i pomysłodawca Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu.
Kompleks muzealny mieści się na terenie zabytkowej kopalni węgla.

 

Jerzy Mazur docenia i dostrzega zasługi innych ludzi. Upamiętnił najwybitniejszego Mistrza Sportu Ayrtona Senne:

1. Nadając ulicę imienia Ayrtona Senny oraz wpisem do rejestru ulic miejskich w Wałbrzychu;

2. Dnia 01 maja 2021 roku w Wałbrzychu na terenie Muzeum odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą Ayrtonowi Sennie.

3. W dniu 18.09.2021 roku na terenie muzealnym został odsłonięty jedyny na świecie pomnik z brązu w skali 1:1.

 

Ayrtonowi Sennie poświęcono do tej pory tylko dwa pomniki. Jeden pomnik znajduje się w Brazylii w Rio De Janeiro, drugi na torze gdzie zginął Ayrton Senna. Pomnik w Wałbrzychu to pierwszy pomnik upamiętniający wybitnego kierowcę poza miejscami bezpośrednio związanymi z życiem i rajdami Ayrtona Senny. Ayrton Senna, który był wyjątkowym człowiekiem, kierowcą wyścigowym oraz społecznikiem.

 

Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych

ul. Ayrtona Senny 1

58-308 Wałbrzych

Polska